Co tě nezabije, to tě posílí. Doslova

Dnes ráno jsem se ve vlnách Středozemního moře na kyperském pobřeží málem nadechl naposledy. Vlastní vinou jsem se octl v situaci, kdy každá další vlna valící se přes mou hlavu mohla znamenat, že už nikdy neuvidím slunce.

Nakonec jsem se s vypětím všech sil doškrábal na pobřeží. Když jsem ale prošel všemi fázemi posttraumatického šoku - nevěřícný pohled a nesouvislé mumrání následované nekontrolovatelným třesem a nakonec odlehčováním sitauce vtípky - a seděl jsem pod dekou v bezpečí a komfortu Boingu na cestě domů, překvapivě jsem si neříkal, že do tak velkých vln už nikdy nevlezu.

Možná si příště smluvím SOS signál nebo možná se ujistím, že je poblíž pobřežní hlídka. Ale krajní výzvy mě nepřestanou přitahovat.

Protože když plaveš kupředu, ale posunuješ se stále dozadu, když voláš na své kamarády "pomoc" a máváš na ně oběma rukama (jelikož jiného viditelného pohybu nejsi schopný) zatímco tě vlny vyšší než ty sám potápí, lomcují s tebou a tlačí ti slanou vodu do chřtánu, a kamarádi na břehu ti mávají zpět netuše vážnost situace, ocitáš se před ultimátní výzvou. Nikdo ti nepomůže, na nic se nevmluvíš, nikam neutečeš. Je to na tobě.

Buď se rychle zorientuješ novém prostředí, bleskově se rozhodneš pro jedno řešení, zmobilizuješ všechny síly a porazíš vlny, nebo vlny porazí tebe.

Adrenalin ti zaplaví krev a cítíš, že žiješ.

Válení se v obýváku u telky totiž není život. To je vegetace.

Jen ty a vlny

Push harder

Zapomeňme na chvíli na ty vlny. Obecně řečeno, kdykoliv nesurfuješ po horní hraně svého flow a svých schopností, jsi pod limitem. A tím pádem dosáhneš svých cílů mnohem pomaleji. Nebo vůbec.

Plány by se měly realizovat, ne snít. Pokud selhání neznamená - jako v mém dnešním případě - smrt, všechno stojí za pokus.

Co riskuješ? Že ti ta holka na baru nedá číslo? Že tě vyhodí z práce? Že se na tebe někdo na jeden den naštve? Že se ti nějaká nula, která nemá ani odvahu se ti podívat do očí, bude smát za zády? No a? Máš celý život a sto dalšich šancí před sebou. 

Každý vztah, který má mizivou šanci na úspěch, ale mohly by z něj vzejít děti a vnoučata, má smysl zkusit. Stejně tak má smysl přivést čtyři projekty k bankrotu, aby z tebe pátý udělal milionáře. Říct si o povýšení, o zvýšení platu, o lepší podmínky nájemní smlouvy.

Ať už se jedná o cokoliv, existuje všeobecně platná pomůcka. Pokaždé, když ti okolí říká, že jsi blázen a že to nemůže vyjít, jdi do toho.

Protože bez ohledu na výsledek, jakmile se dopotácíš na břeh, klekneš vysílením do písku, vyzvracíš mořskou vodu a ohlédneš se za sebe na zlověstně rozbouřené moře, budeš okamžitě moudřejší, sebevědomější a silnější.

Bojíš se vln. Bojíš se o život

Z vln vylezeš silnější (když to přežiješ)

Pavel Šíma +420 721 881 783 pavel@pavelsima.cz Marketingový konzultant