Podcasty vám změní život jako máloco. Tady je návod, jak s nimi začít + seznam 30 nej

Nejlepší podcasty

Před téměř deseti lety mi můj spolubydlící a spolustudent žurnalistiky Jan Martinek ukázal technologickou novinku – formát, který měl převrátit audio a rádio svět na hlavu.

Když jsem slovo podcast slyšel poprvé, absolutně jsem si nedokázal představit, jak zásadní vliv na můj život v následující dekádě toto médium bude mít.

Pokud byste podcasty poslouchali jen při dojíždění do práce nebo do školy, tak (podle délky dojíždění) naposloucháte za 1–4 roky ekvivalent přednáškové látky jednoho bakalářského studia.

Když si z poslouchání podcastů uděláte rutinu i při umývání nádobí, zvedání činek, cest autem a okopávání zahrady, můžete za život „nastudovat“ desítky dalších oborů.

Získáte tak brutální náskok na trhu práce před vašimi vrstevníky, aniž byste museli obětovat jedinou minutu ze svého volného času.

Přestože jsou podcasty tak mocná zbraň a existují už více než desetiletí, v minulém roce je aspoň jednou za měsíc poslouchalo jen 21 % Američanů.

Můj soukromý odhad je, že v Česku se zatím pohybujeme pod pěti procenty populace. Konkurenční výhoda, kterou můžete díky podcastům získat, je tak stále ještě obrovská.

Co to teda podcast vlastně je?

Podcast je pravidelný audio nebo videopořad na specifické téma, který můžete poslouchat kdykoliv se k němu dostanete.

 

Jaké jsou hlavní výhody podcastů?

1. Jsou úplně zdarma

K tomu asi není co dodat.

2. Poslouchejte tehdy, kdy se to hodí vám

Využijte tak čas, který by byl jinak neproduktivní. Stačí se přihlásit k odběru podcastu, který vás zajímá, a nové epizody se samy na pozadí stahují do vašeho smartphonu, když jste zrovna na wi-fi. Kdykoliv pak zkysnete na tři hodiny v čekárně u doktora, můžete se spolehnout, že váš telefon bude naládovaný nejčerstvějšími epizodami.

3. Každé divné téma na světě

Pokud dřív platilo, že každé téma, o které se zajímá aspoň nějaká komunita lidí, má svůj časopis (od myslivosti po gender studies), dnes se něco podobného dá říct o podcastech.

Hezky to vystihl skvělý podcastista Dan Carlin, když dal podcasty do kontrastu s broadcastingem.

Cílem broadcastingu (ať v podobě TV nebo radio stanic) po desítky let bylo zachytit co nejširší (broad) audienci, aby majitelé médií vyrýžovali co nejvíce na prodané reklamě.

Podcasty jsou oproti tomu spíše narrowcasty, dělané většinou nadšencem či odborníkem na konkrétní oblast, kterému nevadí, že ho namísto milionů lidí budou poslouchat tisíce, a naopak v tom vidí výhodu, protože může jít do megaspecifických detailů, nuancí a úchyláren svého oboru, jak by si to nikdy v masmédiích nemohl dovolit.

Proto dneska najdete stovky podastů o marketingu, ale můžete poslouchat i podcasty o š***tání, motorkářství nebo Antice. Jakkoliv divnou oblastí se v zabýváte, pravděpodobně na ni někdo dělá podcast. A pokud nedělá, můžete ho začít dělat vy.

4. Demokratizace tvorby obsahu vede k neuvěřitelné diverzitě

Produkce a distribuce podcastů je extrémně jednoduchá (tedy aspoň ve srovnání s klasickými médii). Asi tak složitá jako založit si blog. Proto je na podcastové scéně ohromná diverzita hlasů, názorů a zkušeností, které byste jinde hledali jen těžko.

To zní super. Jak je mám teda začít poslouchat?

Přestože Apple jako první zavětřil komerční potenciál podcastů, masově je zpopularizoval prvními iPody a přestože iTunes je největší repozitář podcastů na světě, je totální mýtus, že musíte být apple ovečka, abyste si mohli podcasty užívat. Úplně v pohodě je můžete poslouchat na počítači i Android telefonech. Tady jsou možnosti:

iPhone/iPod touch

Úplně nejlepší je samozřejmě mít iPhone. V něm stačí jen vyhledat nativní aplikaci "Podcasts" a začít poslouchat.

Podcasts on Iphone

 

Osobně mi tato defaultní aplikace od Applu plně vyhovuje a stačí, jsou ale i tací fajnšmekři, kteří si stahují více vychytané aplikace. Chválu jsem slyšel například na Pocket Cast a Over Cast.

 

Android

Aplikace Pocket Cast bude chodit i na Andoidu. Hlavní vtip je v tom, že aplikace natahuje celou databázi iTunes, takže cokoliv je na iPhonu, můžete přehrávat i na Androidu.

Desktop a další úchylárny

Když jsem před rokem a něco začal dělat svůj podcast DEMARKETING, sám jsem byl šokovaný z toho, kolik lidí mi říkalo, že ho poslouchá na počítači. Protože stále ještě existuje velké procento posluchačů, kteří to preferují, podcasty vymýšlí různé možnosti, jak jim vyhovět.

Někteří dávají svůj podcast kromě iTunes duplicitně i na Soundcloud, příkladem je třeba český Médiář.

Většina podcastů bude mít i RSS feed (pro ty z vás, co ví, vo co gou, bych zkusil vždy googlit frázi „název podcastu + podcast + rss“).

Hodně podcastů (a zejména videocastů) najdete na Youtube.

No a někteří autoři budou pravděpodobně umožnovat poslech přímo z prohlížeče nebo download souboru do počítače, jako to třeba dělám já.

Všechny tyto nestandardizované metody se ale budou hodně lišit případ od případu a nejlepší opravdu bude používat appku v telefonu (ať už Androidu nebo iPhonu), protože tak se jednoduše dostanete ke všem podcastům a budou se vám sami automaticky stahovat, aniž byste se museli o cokoliv starat.

Co ale teda poslouchat?

Vědět o nějaké technologické vychytávce je vždy hezké, ale dokud se nám nepodaří objevit obsah, který je pro nás hodnotý, je to k ničemu.

Moc dobře si uvědomuju, že pokud chci, aby vás podcasty chytly za srdce a zlepšily vám kvalitu života (což je hlavní cíl tohoto článku) jako mně, měl bych vám dát vodítko, kde začít.

Z desítek podcastů, které jsem za ty roky naposlouchal, uvádím přehled těch, které považuju za kvalitní a hodné poslechu.

Nejpve zabrousíme do podcastů, které už téměř deset let poslouchám já osobně. Ty ještě dělím na užitkové a volnočasové. Seřazuji je od nejlepších a ve většině případů uvádím odkazy na mé oblíbené epizody, se kterými bych doporučoval začít.

Na konci jsou potom doporučení na podcasty od dalších zajímavých osobností. Pokud sami posloucháte zajímavé podcasty, o které byste se chtěli podělit, napište mi na pavel@pavelsima.cz. Rád je do článku přidám.

Nejlepší užitkové podcasty (vzdělání, práce, produktivita, zvyšování výkonu, lifehacking etc.) - TOP 3

 

1. The Tim Ferris Show

 

První v cíli s náskokem jako Usain Bolt. Podcast Tima Ferrisse, autora knížek jako Čtyřhodinový pracovní týden, s více než 150 miliony stažení ovlivnil můj život v posledních dvou letech jako máloco dalšího.

Ferriss si do podcastu zve osobnosti, které jsou výrazně úspěšné ve své oblasti – od ikon jako Arnold Schwarzenneger, přes investory do firem jako Facebook nebo Twitter, šachové velmistry, hackery, sportovce, autory jako Malcolm Gladwell až po celebrity typu Jamie Foxx – a snaží se z nich vytáhnout esenci jejich úspěchu v praktických použitelných soustech moudrosti. Takže se jich třeba ptá, co si dávají k snídani, jak vypadá jejich pracovní den nebo které knížky nejčastěji darují svým kamarádům.

O čem teda podcast je? Jedním slovem o lifedesignu. V jedné větě o tom, jak si extrémně úspěšní lidi tvarují svůj život a jak to prakticky přetavit do svých podmínek. Poslouchejte pokud:

  • chcete násobně zvýšit svůj výkon a produktivitu,
  • chcete najít zkratku k moudrosti,
  • chcete nakopnout svou kariéru a cestu k úspěchu.

Nebudu absolutně zapírat, že mě Tim Ferriss inspiroval jak ke spuštění podcastu DEMARKETING, tak k napsání knížky Na plné koule, stejně jako jsem od něj okoukal několik velice užitečných marketingových technik a myšlenkových modelů.

Po vyslechnutí více než sto epizod, se mi zdá, že už se témata začínají mírně opakovat a neujíždím si na něm zdaleka jako dříve, ale pokud jste Tima ještě neslyšeli, tak máte na nejbližší rok o zábavu postaráno.

Oblíbené epizody:

Naval Ravikant - poté, co neuvěřitelně úspěšný a inspirativní investor, prozradí recept na úspěch, to na konci zabije odpovědí na to, jaké osoby považuje za úspěšné. Nejsou to ti, co vydělali nejvíc miliard ze všech, ale ti, co se dokáží této honby za byznysovými úspěchy úplně vzdát, celý ten svět opustit a žít šťastně i bez něj.

Jamie Foxx – sice Jamie nenechal Tima vůbec řídit rozhovor, ani klást otázky a totálně si uzurpoval prostor, ale to vůbec nevadí, protože je to asi nejčistší sonda do dobrého lidského srdce ze všech epizod, které jsem slyšel. Byla taky oceněna jako jedna z epizod roku 2016 všech amerických podcastů.

Derek Sivers – zakladatel firmy CD baby vykládá o mnoha tématech, která se opakují i v ostatních epizodách, ale tenhle týpek má neuvěřitelnou práci s hlasem a obrovský cit pro storytelling, takže si budete připadat jako když posloucháte neuvěřitelně poučnou pohádku ze života, ať už mluví o tom, jak si přivydělávál jako uvaděč v cirkusu, jak vystudoval Berckley School of Music za dva roky nebo prostě jen vypráví o tom, jak jezdil na kole. Sivers je mimo jiné autor Hell Yeah or No přístupu, který vám v životě ušetří stovky hodin času stráveného na průměrných aktivitách.

Tony Robbins – takhle to dopadne, když se potkají dva guruové osobního rozvoje v jednom podcastu. Tony, který mimo jiné koučoval Clintona, Serenu Williamsovou nebo Gorbačeva, mimo jiné dává jednu z nejsilnějších lekcí o tom, jak zcestné je honění se za dosahováním cílů a jak nás to může přivést až na oprátku.

Scott Adams – autor světově proslulého komixu Dilbert vysvětluje, jak funguje mechanismus, který nás přivede k téměř jakémukoliv cíli si zamaneme, pokud se na něj dostatečně soustředíme.

2. This week in Google

 

Jediný videopodcast mezi vybranými, který si pouštím zpravidla na iPadu při vaření. A taky jediný zpravodajský.

This week in Google je unikátní pohled na novinky ve světě na pomezí médií a technologií, který zdaleka není jen o Googlu.

Nejčastěji pokrývanými jsou novinky od firem jako Google, Facebook, Twitter, Amazon nebo Uber.

Show je zábavnou kombinací velice praktických a konkrétních témat jako recenze nového Andoid telefonu nebo najakého gadgetu z oblasti Internet of Things nebo tipů na nové cool aplikace a zároveň filosofických diskusí o dopadech technologií na mediální branži a skrze to na celou společnost.

Takže pokud chcete vědět, co zrovna hýbe Sillicon Valley a co to znamená pro bezprostřední budoucnost lidstva v praktické rovině, nalaďte si tento podcast od Lea LaPorte, který byl svého času přezdívaný králem internetu.

Mimochodem This Week in Google (zkráceně TWIG je součástí celé sítě videocastů TWIT – This Week in Technology), který vysílá každý týden 22 různých show jako „All About Android“, „Home Theatre Geeks“, „Security Now“,  „iOS Today“ nebo „Windows Weekly“. Celý seznam je zde: https://twit.tv/

3. The Smart Passive Income with Pat Flynn

Podcast, který má v mottu „It's all about working hard today so that you can reep the benefits later“, je koncipovaný podobně jako The Tim Ferriss Show jako rozhovory s úspěšnými lidmi. S tím rozdílem, že záběr tohoto podcastu je striktně omezen na budování pasivního příjmu pomocí online technologií nebo na malé a střední firmy, které jsou většinou soukromě vlastněné a přináší svým majitelům finanční svobodu.

Kvalita jednotlivých epizod je poměrně proměnlivá, ale pokud se o podnikání na internetu zajímáte, dostanete náhled průřezem různých typů byznys modelů a online počinů (od vydávání knížek na Amazonu až po smoothie challenge), která vám stopro rozšíří obzory v tom, na čem všem je možné na internetu v pohodě vydělávat.

Užitečné jsou i tipy na různé online nástroje, které hosti používají ve své práci a v Česku jsou třeba málo známé.

Úplně oblíbenou epizodu tady nemám, ale zkuste Best off 2016, které dal dohromady Pat Flynn a kterým myslím rychle poznáte, jestli je to váš šálek kávy nebo ne.

Další oblíbené užitkové podcasty

Následující podcasty jsou silně ovlivněné mým profesním zaměřením, takže nemusí sednout každému, ale pro ty, co se pohybují v marketingu, technologiích a start-upech, tady to máte:

Exponent

Tento podcast vlastně ani neposlouchám, protože je to většinou týdenní shrnutí nebo rozvedení některé myšlenky, kterou analytik Ben Thompson píše ve svých denních newsletterech. Pokud ale nemáte newslettery předplacené (stojí 10 dolarů/měsíc), je to super způsob, jak se dostat k tomuto obsahu zdarma.

Tématicky Ben pokrývá podobné firmy a témata jako TWIG, nicméně se na ně dívá striktně z byznys pohledu a přes čísla.

Na rovinu musím říct, že Stratechery (Benovy newslettery) mě naučilo o byznysmodelech a byznys strategiích tolik, co nikdo jiný a nic jiného nikde jinde (a to i v porovnání se všemi knížkami, blogy, videi, konferencemi a vlastní byznyspraxí).

How to Start a Startup

 

Podcastů o start-upech existují tři miliony zadnic. Tento počin od Y Combinatoru (jednoho z nejúspěšnějších start-upových inkubátorů na světě) vyčnívá z davu naprosto hvězdným složením hostů od investorů typu Marc Andresson a Ben Horowitz přes CEOs a další vůdčí osobnosti Sillicon Valley jako Aaron Levie (Box), Reid Hoffmann (LinkedIn), Peter Thiel (PayPal) nebo Brian Chesky (AirBnB).

a16z

Podcast jedné z nejúspěšnějších Venture Capital investorských firem dua Anderson Horowitz. Úroveň jednotlivých epizod opět kolísá, ale pro lidi, co se zajímají o investování a start-upy, to nebude krok vedle.

The McKinsey Pocast

K tomuto bych řekl asi tolik, že to není až tak špatné a těžkopádné, jak bych od velké čtyřky čekal. Některé epizody asi budou nudit, ale zejména pro lidi, co se pohybují v high-end konzultingu se tam nějaká to dobrá rada nebo inspirace na nový typ služeb, které by mohly svým klientů nabízet, určitě najde.

Nejlepší volnočasové podcasty - TOP 3

1. Radiolab

Jediná show, kterou poslouchám konstantně už od samého počátku mé podcastové cesty. Show, která se stala vzorem a standardem pro množství dalších podcastů a která si drží vysoký standard i po všech těch letech.

Radiolab je unikátní jak formou (naprosto dokonalá práce se střihem zvuku, vhodnými zvukovými efekty a žurnalistickým rádiovým storytellingem), tak hlavně obsahem, který vás něčím fascinuje v každé epizodě.

Udržet takovou kvalitu po deset let je kumšt, který si rozhodně zaslouží první místo.

Oblíbené epizody

Batman – Neuvěřitelná story o tom, jak slepý týpek dokáže jezdit na kole, lozit po stromech a chodit na dlouhé hiky do lesa, protože si vyvinul podobné radiové „vidění“, jako mají netopýři.

Plants Talk - Všechny rostliny jsou spolu pod zemí propojené. Vědci zjistili, že nejen houby jsou propletené v podhoubí, ale kořeny všech rostlin tvoří takové megapodboubí. Z miliard bylin, dřevin, hub a vzájemných kombinací jejich kořenů vzniká pod zemí něco jako neuronová síť. Rostliny spolu dokáží komunikovat. Například jedna rostlina vyvolá poplach kvůli škůdci a ostatní jí pošlou skrze kořeny živiny, které obsahují protilátku. Kořeny spolu mohou mluvit i na dálku, na desítky kilometrů, pomocí ultrazvukových vln, které vysílají. Stromy se tak mohou doslechnout, co se děje na druhé straně lesa. Je to celý svět komplexní pavučiny přátelství, antagonismů a byznys vztahů. Kdo ví, co všechno se tam pod zemí ještě děje, a můžeme se zeptat sami sebe, zda už se to nemůže nazvat formou vědomí.

Dinocallypse – Dinosauři vymřeli úplně jinak, než jak jsme se všichni učili ve škole.

Galapagos – Story o tom, jak jsme na Galapágách zmasakrovali desítky tisíc želv. A potom podobné množství koz.

Birds Eys View – Vědkyně se pohybovala mezi domorodci, kteří na pozdrav odpovídali tím, na kterou světovou stranu se právě dívají. Díky tomu se v ní postupně probudila nejen schopnost vždy vědět, kde je která světová strana, i když byla v uzavřené místnosti a neměla k dispozici žádný orientační bod, ale dokonce časem i šestý smysl v podobě vidění bezprostředního okolí z ptačí perspektivy.

Crispr – Technologie genetického inženýrství, které nám umožní upravit nejen jednotlivce ale celé populace živočišných druhů, se právě staly realitou.

Shrink – Teorie evoluce říká, že organismy se postupně vyvinuly z jednodušších po komplikovanější (od jednobuněčných zmetků po lidi). Našly se ale organismy, které šly opačnou cestou. Z plnohodnotných buněk dobrovolně zakrněly ve virusy. Co to říká o podstatě života a síly, která ho tvoří?

2. Dan Carlins's Hardcore History

Až uslyšíte jedinou epizodu Hardcore History, budete si přát, aby se takto učili dějepis vaše děti. Dan Carlin servíruje historii ze zajímavých úhlů pohledů a s jasně pochopitelnými paralelami a metaforami. Když například přirovnává perského krále ke Stevu Jobsovi.

Za každou epizodou, která může trvat tři ale i dvacet hodin stojí kvanta příprav a načtení desítek historických knížek. Carlin, který pracoval několik dekád v rádiích, má taky naprosto fenomenální práci s hlasovou dramaturgií, která vás totálně pohltí a nenechá vás vydechnout.

Výsledkem je podcast, od kterého se nebudete moct odtrhnout, budete ho poslouchat dlouho do noci a budete si kvůli němu nasazovat sluchátka každou volnou chvilku.

Rozhodně bych doporučil sérii o Mongolech, kteří si BTW málem podrobili celou Evropu (The Wrath of the Khans), nebo o první světové válce (líčenou tak syrově jako žádný válečný film, Blueprint for Armageddon) nebo několika perských králích, kteří ovládali největší dosud známou říši světa zachycující mimo jiné i slavnou bitvu u Thermopil (King of Kings).

Pokud ale nechcete začínat na storkách, které se táhnou přes několik dílů a které vás záváží k 15 hodinám poslechu (ale je to slast, věřte mi), začněte s jednodílným naprosto fascinujícím a až neuvěřitelným příběhem o tom, jak dva rádoby proroci dokázali zfanatizovat, morálně rozvrátit a nakonec přivést do záhuby jedno středověké německé město (Prophets of Doom). Tohle nás v dějepise fakt neučili.

3. Sleep with me

Ne, není to o sexu a není to vůbec erotické, jak by název mohl napovídat. Sleep With Me je lék na insomnii. Pro lidi, kteří přes spaním nemůžou zastavit tok myšlenek, je tento podcast spásou.

Autor, který sám několik let trpěl nespavostí, má dokonalý jako kdyby zpomalený hlas. Obsah jeho povídání je banální, a proto vám umožní usnout, aniž byste se báli, že o něco důležitého přijdete. Dokáže třeba hodinu popisovat průvod sportovců na zahájení olympiády, výhled z okna hotelu nebo děj jedné epizody Star Treku.

Výklad navíc není lineární. Uspávací hlas neustále odbíhá od tématu, točí se v kruzích a navozuje tak dokonalou ukolébavku otestovanou již na více než pěti stech epizodách.

Každá epizoda má zhruba hodinu a žádnou jsem nikdy nedoposlouchal do konce, čili můžu potvrdit, že to stoprocentně funguje.

Doporučuju přeskočit prvních deset minut, kde se většinou hovoří o smyslu podcastu a žádá se o příspěvek na jeho provoz. Ne že by to nebylo důležité, ale není to tak uspávací matroš jako zbytek stopáže.

Další volnočasové podcasty

This American Life

Co je Radiolab pro popularizaci vědy, je This American Life pro společenská témata hýbající Amerikou. Neuvěřitelně kvalitní rozhlasová žurnalistika, kdy se na některých epizodách pracuje klidně i rok. Vybavím si například story o podmínkách pracovníků v továrně Foxconn, která vyrábí iPady, a následně další hodinovou epizodu, která rozebírala nepřesnosti z té původní epizody.

Autor podcastu Ira Glass, která na něm pracuje už přes deset let, je navíc pro mnohé symbolem rozhlasové žurnalistiky, který disponuje jedním z nejvíc rozpoznatelných hlasů, jaké jsem v životě slyšel. Je to skoro až trademark. Schválně si pusťte klidně jen začátek jakékoliv epizody. Už jen pro ten jeho hlas to stojí za to.

99 % Invisible

 

V určitých kruzích kultovní podcast produkovaný architekty z Oaklandu (to je město přes řeku od San Francisca). Přibližně polovina dílů je skutečně o architektuře a zřejmě poňuhňáníčko pro každého z branže, druhá polovina je ale o designu různých věcí a fenoménů, třeba designu počítačů ve sci-fi filmech nebo designu pravidel basketballu nebo baseballu. Pod stříšku designu se totiž může schovat vlastně nakonec úplně cokoliv.

Love + Radio

S tímto podcastem se už dostáváme do vod pro fajnšmekry a náročné posluchače. Love & Radio rozhodně není pro každého a ani já jsem mu z většiny nepřišel na chuť. Většina epizod mi přijde mimo jako artové filmy, co už úplně ztratily kontakt s realitou a jsou předmětem vášnivých diskusí jednoho promile filmových geeků, zatímco ostatní absolutně nechápou vo co gou.

Pro případ, že ale jste jedním z těch geeků, masivně zaspoiluju jednu epizodu, abyste si mohli udělat představu.

Týpek v ní vypráví o své manželce. O tom, jak si spolu s ní začal dopisovat s jednou cizinkou, která se k nim po čase nastěhovala a začala s nimi žít v domácnosti. O tom, že každý z trojice má sex s každým, ale nikdy ne všichni tři dohromady.

A asi po dvaceti minutách líčení tohoto zajímavého domácího trojúhelníkového set-upu z týpka vyleze, že jak jeho žena, tak ta cizinka, co se k nim před lety přistěhovala, jsou panny. Nejsou to živé holky, ale hodně promakané figuríny.

Dále rozvádí jaké výhody a nevýhody má žití s pannou versus se živou ženskou. Dostane se i k tomu, že k němu jednou přišla na návštěvu jeho babička a vynadala mu, že by ty svoje holky příště aspoň mohl obléct.

Jak říkám, pro někoho totální bizár, pro někoho fascinující výlet do různých zákoutí lidské existence. Nechám na vašem posouzení.

Podcast Ante Portas

Jediný český kousek, který se mi dostal do výběru, je zatím neobjevený klenot české podcastové scény (dissclaimer: provozovaný mými dvěma spolužáky z politologie) o Antice.

Stejně jako v případě Dana Carlina rozhodně nečekejte žádný suchý dějepis. Spíše jde o přehled toho, co všechno bylo na starém Řecku a Římě totálně mentální (oblíbený výraz jednoho z autorů). Doporučuji začít epizodou o tom, jak se v Římě manipulovalo s kalendářem nebo o historické věrohodnosti filmu 300, Bitva u Thermopyl. Garantuju, že se nasmějete hodně.

Moje vlastní podcasty

DEMARKETING

Z mé vlastní frustrace z nedostupnosti kvalitních marketingových zdrojů v češtině se před více než rokem zrodil podcast DEMARKETING. Rychle si našel své posluchače z řad českých markeťáků, stal se nejposlouchanějším marketingovým podcastem v ČR, pronikl i na stránky Forbesu a dodnes okupuje první místo na seznamu podcastů doporučovaných editory iTunes.

 

V každí epizodě rozebírám s jedním hostem jeden konkrétní velký marektingový úspěch a s každou epizodou strávím 30 hodin práce na rešerši, přípravách a produkci.

Zatím nejoblíbenější epizoda je s ex-CEO startu-up Dáme Jídlo Lukášem Uhlem o tom, jak ztrojapůlnásobil objem zakázek firmy a přivedl ji k exitu německému velikánovi Delivery Hero.

Na plné koule – plky z D1čky

Podcast Na plné koule je v mnohém pravým opakem DEMARKETINGu. Epizody jsou krátké, monotematické a nahrávané naprosto bez přípravy cestou autem po D1čce.

Hlavním smyslem podcastu je připomínat čtenářům knížky Na plné koule lekce a lifehacky, o kterých si dočetli, a povbuzovat je k tomu, aby je vyzkoušeli ve svém vlastním životě.

Další podcasty doporučované zajímavými osobnostmi

 

Podcastové tipy od Matouše Vinše

The Chase Jarvis Live Show – Podcast v rámci vynikajícího vzdělávacího portálu CreativeLive.com. Chase Jarvis je nejen jeden z nejúspěšnějších světových fotografů a podnikatel, ale také člověk, který umí klást správné otázky správným lidem. I takové, na které se je jinde neptají. V podcastu se stejně jako Tim Ferris snaží dostat ty nejzajímavější zkušenosti a know-how z úspěšných lidí napříč obory. Pro mě zatím nejlepší díly: Neil Strauss, Elle Luna a Humans of New York.

Všechny rozhovory vychází dřív jako video na Youtube kanálu

---

Matouš Vinš – facebook marketér, digitální nomád a autor Travel Bible.

V rámci Travel Bible točí vlastní podcast, kde zpovídá další cestovatele, dobrodruhy a nomády, aby od nich pro posluchače získal praktické tipy a předal inspiraci k dalším cestám. 

 

Podcastové tipy od Petra Michla

Serial – Nejhlubší investigativa detektivního rázu, jakou jsem poznal.

V první sérii jde o příběh pubertální lásky z americké střední, který skončí vraždou. Celá sérií je její dekonstrukcí a snahou zjistit, jestli kluk (nyní už chlap), co za tu vraždu sedí, je za mřížemi opodstatněně.

In The Dark – Stejný koncept jako Serial: důkladná dekonstrukce kriminálního případu. Tentokrát 27 let nevyřešeného únosu Jacoba Wessterlinga z venkovské oblasti Minnesoty.

Embedded – Princip pořadu z dílny NPR je „vezmeme příběh ze zpráv a rozebereme ho na mikro částice“. Druhá séria týkající se policejního odstřelování černochů mě zase tak nebere, ale v první sérii jsou některé skvosty.

Doporučuji pohled do D-League, farmy týmů NBA, kde berou hráči třeba jen 13 tisíc dolarů ročně a doufají, že se jednou dostanou tam nahoru, kde se k platům přidávají tři nuly.

The House je pak pohled do feťáckého doupěte v Indianě v době, kdy tam propukla menší epidemie HIV. Odvrácenější tvář Ameriky jen tak nenajdete.

Freaconomics – Různá témata nazíraná komplexně z více úhlů. Leitmotiv je primárně ekonomický vhled do určité problematiky. Ne ale z nějaké nudné číselné perspektivy, ale často spíš z té behaviorální. A někdy jde i o náhled pod pokličku určitých tržních segmentů. 

Doporučuji epizodu o CGI artists a o tom, jak díky investičním pobídkám není nejlepší job pod sluncem dělat vizuální efekty ve filmech Pixaru nebo Harryho Pottera. Když umíte vymodelovat ten sajrajt, co jde Potterovi od hůlky, tak vás dokonce nečeká bohatství, ale spíš neustálá hrozba relokace a o.k. prachy, které ale za to ve skutečnosti nestojí a často ani nepokryjí skutečné náklady.

Hidden Brain – Podobně jako Freakonomics nazírá různá témata a fenomény se snahou o hlubší vhled. Je to hodně o psychologii a tom, proč se chováme, jak se chováme. Někdy to ale se skvělou pečlivostí popisuje i konkrétní události. 

Třeba jako popis náhlého vzniku epidemie eboly v Libérii.

Nutno taky zmínit, že Shankar Vedantam má nejpříjemnější chlapský hlas pod sluncem. 

Stuff You Should Know – Jednoduše skvělá témata. Často týkající se vědy a toho, jak fungují věci kolem nás. Není to tak brutálně promakané, jako Hidden Brain nebo Freaconomics, a trpí mírnou ukecaností dvou moderátorů. 

Důkazem je třeba epizoda o Hyperloop. Klidně přeskočte prvních deset minut, ale pak je tam spousta zajímavých informací.


Jinak toto je je jeden z podcastů portálu HowStuffWorks.com, který má řadu dalších podcastů s podobným přístupem dekonstrukce fenoménů, historických událostí, ale třeba i něco pro feministky. Stuff to Blow Your Mind je také fajn. Rozestník ke všem je zde: http://shows.howstuffworks.com/hsw-podcast.htm 
 
  Vystudoval jsem mezinárodní vztahy a evropská studia, ale v oboru jsem profesně nezůstal. To neznamená, že by mě světově politické dění už nezajímalo. Tento pořad je jakýmsi denním výtahem analytických článků z médií jako BBC či Guardian apod. Jsem tak pořád v obraze, aniž bych tomu musel obětovat hodiny času denně. Stačí 20 minut. 

Knihy, na které vám nezbyl čas – Podobně jako předchozí tip je toto skvělá cesta, jak být chytrý jak rádio a netrávit kvůli tomu víkendy v knihovně. Za necelou půlhodinku vám je rozebrána na šroubky včetně nejzajímavějších pasáží zajímavá kniha. Jde povětšinou o knihy faktografické nebo vědní. 

Stanfordský experiment zná každý, ale kdo z váš třeba četl poslední kniha jeho autora, Philipa Zimbarda? Já ne, ale vím, o čem „Luciferův efekt“ je http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3801649 

Snap Judgment – Oficiální popis je: „Dramatic tales, killer beats and the edgiest new talent in storytelling come together for a weekly radio hour.“ A je to přesně o tom. Jsou to zdramatizované historky. Někdy fiktivní, někdy biografické. Rozhlasová úroveň a podkresová hudba je TOP. 

Příběhy 20. století – Jde o příběhy lidí na křižovatkách dějin 20. století. Člověk si vždycky při poslechu řekne, že zaplaťpánbůh, že má tak nudný život a narodil se do docela poklidné a blahobytné éry. Je to hodně o zrůdnostech nacismu a komunismu, ne ale z pohledu dokumentů nazírajících dobu nebo téma komplexně, ale z pohledu lidí, po jejichž zádech se dějiny prošly. 

Doporučuji epizodu se zkušenostmi Čechoslováku, co v 50. Letech bojovali ve francouzské Cizinecké legii v Indočíně (a po návratu domů šli rovnou do kriminálu...). Nejenže je jeden z nich, Ervin Páleš, brutální hovado (klidně by mohl hrát hajzla v nějakém akčním filmu), ale zrovna tento díl je i skvěle produkčně zpracovaný. 

--

Petr Michl je markeťák a také šéfredaktor online magazínu Marketing Journal

 

Podcastové tipy od Dana tržila

 

---

Dan Tržil se svým podcastem Proti Proudu, kde po vzoru Tima Ferrise zpovídá úspěšné a zajímavé české osobnosti,  pravidelně okupuje přední příčky českých iTunes. 

Další podcasty bez ladu a skladu

Následují jednoduché odkazy, na které jsem dostal tip od kamarádů, ale neměl jsem čas prověřovat jejich kvalitu. Třeba to někomu k něčemu bude.

Let's talk Bitcoin - je skvela showka ktora rozobera vsetky novinky zo sveta krypto technologii a teda hlavne kryptomien.

Tom Woods Show - je zas skvela showka ktora poskytuje free-market pohlad na aktualne ekonomicke dianie v USA ako aj vo svete a casto su tam docela prominentni hostia (akademici).

Znáš další zajímavý podcast? Sem s ním!

Pokud jsi nenašel v mém seznamu svůj oblínený podcast(y) a jsi skálopevně přesvědčený, že tam má být, prosím napiš mi na pavel@pavelsima.cz. Ideálně napiš ke každému podcastu i krátký (cca jednoodstavcový) popis a přidej odkaz na oblíbenou epizodu. Odměnou to tady zveřejním včetně Tvého jména a libovolného odkazu na nějaký tvůj zajímavý projekt, web nebo social media profil.

 

Pavel Šíma +420 721 881 783 pavel@pavelsima.cz Marketingový konzultant