Papapagá! Papouškovací média: teorie potvrzena

"Novináři mají pořád méně času."

"Musíte jím to cpát až pod nos."

"Tiskovka musí mít takové a makové náležitosti, aby ji novináři mohli jen zkopírovat."

"BLA BLA BLA."

Takových pouček jsem za poslední léta četl a slyšel milion. Jak to ale je ve skutečnosti? Tento týden se mi  naskytla možnost udělat si praktický test.

Studentské vzedmutí posledního týdne (proti reformě vysokého školství) s sebou přineslo i potřebu prezentovat a medializovat své názory. Sepsání tiskovek padlo shodou okolností na mě. A tak jsem měl možnost si v praxi a za běhu otestovat, jak se česká média chovají. Podívejme se, jak média s tiskovkou naložila.

Nejdřív originální znění tiskové zprávy, kterou jsem dle pokynů studentského hnutí sepsal:

papa.png

V následující pasáži projedeme několik článků, které na toto téma vyšly v různých periodicích. Červeně označuju pasáže přímo převzaté z tiskové zprávy nebo přiloženého otevřeného dopisu předsedovi vlády stylem CTRL+C CTRL+V. Oranžově jsou informace pocházející z tiskové zprávy, ale přeformulované. Zeleně je potom obsah, který vyžadoval dodatečnou novinářskou práci (tj. informace, které z tiskové zprávy nemohly být vyvozeny).

----------------

MUNI.CZ

http://www.online.muni.cz/udalosti/2679-studentsti-senatori-brnenskych-vs-odmitaji-reformu-a-chteji-vyjit-do-ulic

Studentští senátoři brněnských VŠ odmítají reformu. Chtějí vyjít do ulic

„Pane premiére, žádáme vás o vrácení reformy vysokého školství k přepracování v souladu s připomínkami odborné veřejnosti,“ vzkazují zástupci všech brněnských studentů vládě ve společném prohlášení, které včera na mimořádné schůzi vypracovali. Odmítají v něm zejména posilování rad veřejných vysokých škol na úkor akademických senátů, snižování počtu studentů v akademických senátech a návrh zákona o finanční pomoci studentů.

Stávající předseda Studentské komory Akademického senátu MU Zdeněk Ručka uvedl, že studenti jsou připraveni v případě ignorování výzvy ministerstvem v nejbližší době začít demonstrovat. „Věříme, že vláda vezme protesty akademických obcí vážně, reformní návrhy stáhne a vrátí se k jednacímu stolu se zástupci vysokých škol. V opačném případě jsme připraveni vyjít do ulic,“ doplnil.

První protestní akci v brněnských ulicích nazvanou NE DEformám vysokého školství naplánovali studenti už na příští středu 1. února. Začne ve 13:30 14:00 na Moravském náměstí a zamíří směrem k Právnické fakultě MU, kde se bude od 16:00 konat diskuzní sněm o reformách vysokých škol.

Dokument adresovaný předsedovi vlády podepsali za studentské komory akademických senátů svých univerzity Zdeněk Ručka z Masarykovy univerzity, Hana Landová z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno, Hana Hřebačková z Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, Karel Koranda z Vysokého učení technického v Brně, Martin Vokřál z Univerzity obrany a Vojtěch Rada z Mendelovy univerzity v Brně.

Otevřený dopis studentských senátorů vládě České republiky, k rukám RNDr. Petra Nečase, předsedy vlády:

Vážený pane premiére, vážení členové vládního kabinetu,

Vláda České republiky bude brzy projednávat návrhy věcných záměrů zákona o vysokých školách a o finanční pomoci studentům. Tyto návrhy jsou opakovaně odmítány odbornou veřejností i orgány reprezentace vysokých škol. A to nejen Radou vysokých škol, Českou konferencí rektorů, ale také 21 akademickými senáty. Vzhledem k závažnosti a počtu připomínek Vás žádáme o vrácení těchto návrhů k přepracování v souladu s připomínkami odborné veřejnosti.

Za nejzávažnější problémy považujeme následující:

a) Posilování pravomocí rady veřejné vysoké školy na úkor volených akademických senátů. To, spolu se změnou způsobu jmenování členů rad, povede k výraznému posílení politického vlivu na chod vysokých škol a omezení jejich autonomie.

b) Neopodstatněné omezení počtu studentů v akademických senátech. Toto snížení poškodí samosprávný charakter vysokoškolských institucí, neboť studenti jsou plnohodnotnou součástí akademické obce.

c) Nedotažený návrh zákona o finanční pomoci studentům. Současný návrh je šitý horkou jehlou a neřeší finanční problémy českého vysokého školství. Proto jej rezolutně odmítáme.

Předkládané věcné záměry jsou pro nás nepřijatelné. Výsledkem přijetí takových zákonů by bylo nejen omezení dobře fungujících demokratických principů uvnitř vysokých škol, ale i poškození dobře fungující terciární vzdělávací sféry s dopady na úroveň svobody a demokracie v České republice.


----------------

Britské listy

http://www.blisty.cz/art/62057.html

Studenti brněnských vysokých škol odmítají reformu. Jednomyslně. Hrozí i demonstrace

Tisková zpráva o společném prohlášení studentských komor Akademických senátů brněnských vysokých škol k reformě vysokého školství, 26.1.2012

Brno - Pane premiére, žádáme vás o vrácení reformy vysokého školství k přepracování v souladu s připomínkami odborné veřejnosti. To vzkazují zástupci všech brněnských studentů vládě a jejímu předsedovi ve společném prohlášení, které včera na mimořádné schůzi vypracovali. Odmítají v něm zejména posilování rad veřejných vysokých škol na úkor akademických senátů, snižování počtu studentů v akademických senátech a návrh zákona o finanční pomoci studentů, který je podle nich šitý horkou jehlou. Dokument reprezentuje názory zástupců celkem 65 000 brněnských studentů.

"Předkládané věcné záměry jsou pro nás nepřijatelné. Výsledkem přijetí takových zákonů by bylo nejen omezení dobře fungujících demokratických principů uvnitř vysokých škol, ale i poškození dobře fungující terciární vzdělávací sféry s dopady na úroveň svobody a demokracie v České republice," píše se v prohlášení, které podepsali předsedové studentských komor akademických senátů (SKAS) šesti brněnských vysokých škol.

Taková jednota mezi studenty není obvyklá. Vedlo k ní vyhrocení situace okolo reformy vysokého školství v uplynulém týdnu. „Zcela mimořádný je už fakt, že se u jednoho stolu sešly desítky studentských senátorů z šesti vysokých škol. K tomu od sametové revoluce patrně nedošlo. A mimořádná je také jednomyslná shoda, s níž jsme přijali výslednou podobu dokumentu,“ okomentoval výsledek včerejšího jednání studentských senátorů předseda Studentské komory Akademického senátu Masarykovy univerzity Zdeněk Ručka.

Podle Ručky studenti v případě ignorace ministerstvem nezůstanou jen u prohlášení, ale v nejbližší době začnou demonstrovat. „Věříme, že vláda vezme protesty akademických obcí vážně, reformní návrhy stáhne a vrátí se k jednacímu stolu se zástupci vysokých škol. V opačném případě jsme připraveni vyjít do ulic,“ doplnil.

Dokument adresovaný předsedovi vlády podepsali:

  • Zdeněk Ručka za SKAS Masarykovy univerzity
  • Hana Landová za SKAS Veterinární a farmaceutické univerzity Brno
  • Hana Hřebačková za SKAS Janáčkovy akademie múzických umění v Brně
  • Karel Koranda za SKAS Vysokého učení technického v Brně
  • Martin Vokřál za SKAS Univerzity obrany
  • Vojtěch Rada za SKAS Mendelovy univerzity v Brně

----------------

Česká televize

http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-brno/zpravy/162053-brnensti-vysokoskolaci-zvazuji-ze-budou-kvuli-reforme-demonstrovat/

Brněnští vysokoškoláci zvažují, že budou kvůli reformě demonstrovat

Brno - Studenti brněnských vysokých škol zvažují, že budou kvůli plánované reformě vysokého školství demonstrovat. Shodli se na tom ve středu na společném zasedání akademických senátů šesti brněnských univerzit. Zároveň v prohlášení požádali premiéra Petra Nečase (ODS) o to, aby vrátil reformu vysokého školství k přepracování podle připomínek odborné veřejnosti. Premiér už dříve označil reakci akademické obce na reformní plány za nepřiměřenou.

Studenti brněnských vysokých škol odmítají zejména posilování vlivu rad veřejných vysokých škol na úkor akademických senátů a snižování počtu studentů v akademických senátech. Nelíbí se jim ani návrh zákona o finanční pomoci studentům, který je podle nich šitý horkou jehlou.

"Předkládané věcné záměry jsou pro nás nepřijatelné. Výsledkem přijetí takových zákonů by bylo nejen omezení dobře fungujících demokratických principů uvnitř vysokých škol, ale i poškození dobře fungující terciální vzdělávací sféry s dopady na úroveň svobody a demokracie v České republice," stojí v prohlášení podepsaném šesti předsedy studentských komor akademických senátů.

Pokud ministerstvo školství bude požadavky akademické obce ignorovat, nezůstanou studenti jen u prohlášení, ale začnou demonstrovat, naznačil Zdeněk Ručka z akademického senátu Masarykovy univerzity. "Věříme, že vláda vezme protesty akademických obcí vážně, reformní návrhy stáhne a vrátí se k jednacímu stolu se zástupci vysokých škol. V opačném případě jsme připraveni vyjít do ulic," uvedl Ručka.

Společné prohlášení je ojedinělým příkladem spolupráce mezi studenty největších brněnských vysokých škol - Masarykovy univerzity, Veterinární a farmaceutické univerzity, Janáčkovy akademie múzických umění, Vysokého učení technického, Univerzity obrany a Mendelovy univerzity. "Zcela mimořádný je už fakt, že se u jednoho stolu sešly desítky studentských senátorů z šesti vysokých škol. K tomu od sametové revoluce patrně nedošlo. A mimořádná je také jednomyslná shoda, s níž jsme přijali výslednou podobu dokumentu," uvedl Ručka.

Vedení brněnských vysokých škol i akademické senáty se už v minulosti kriticky vyjadřovaly k podobě plánovaných reforem. O protestech a demonstracích se však v Brně dosud nehovořilo.

Podle rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka české vysoké školství skutečně potřebuje reformu. "Změny jsou nutné hlavně v pojetí profesur a docentur, v akreditačním procesu a v systému financování vysokých škol tak, aby umožňoval dlouhodobější, takzvané kontraktové financování," sdělil Bek. Poslední verze věcného záměru vysokoškolského zákona je však podle něj velmi obecná a vyžaduje další diskuzi. Bek také varoval před nedostatečnou komunikací ministerstva s akademickou veřejností.


----------------

prvnizpravy.cz

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-vlady/studenti-vsech-vs-v-brne-odmitli-reformu/

Studenti všech VŠ v Brně odmítli reformu!

Studenti všech šesti brněnských univerzit jednomyslně odmítli reformu vysokého školství.

Pětašedesát tisíc vysokoškoláků zároveň hrozí demonstracemi v ulicích, řekla Mediafaxu mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová s tím, že studentské senáty se na společném postupu dohodly v noci na čtvrtek.

Pane premiére, žádáme vás o vrácení reformy vysokého školství k přepracování v souladu s připomínkami odborné veřejnosti. To vzkazují zástupci všech brněnských studentů vládě a jejímu předsedovi ve společném prohlášení, které na mimořádné schůzi v noci na čtvrtek vypracovali. Odmítají v něm zejména posilování rad veřejných vysokých škol na úkor akademických senátů, snižování počtu studentů v akademických senátech a návrh zákona o finanční pomoci studentů, který je podle nich šitý horkou jehlou. Dokument reprezentuje názory zástupců celkem 65 000 brněnských studentů.

Taková jednota mezi studenty není obvyklá. Vedlo k ní vyhrocení situace okolo reformy vysokého školství v uplynulém týdnu. "Zcela mimořádný je už fakt, že se u jednoho stolu sešly desítky studentských senátorů z šesti vysokých škol. K tomu od sametové revoluce patrně nedošlo. A mimořádná je také jednomyslná shoda, s níž jsme přijali výslednou podobu dokumentu," okomentoval výsledek nočního jednání studentských senátorů předseda Studentské komory Akademického senátu Masarykovy univerzity Zdeněk Ručka.

"Předkládané věcné záměry vysokoškolské reformy jsou pro nás nepřijatelné. Výsledkem přijetí takových zákonů by bylo nejen omezení dobře fungujících demokratických principů uvnitř vysokých škol, ale i poškození dobře fungující terciární vzdělávací sféry s dopady na úroveň svobody a demokracie v České republice," píše se v prohlášení, které podepsali předsedové studentských komor akademických senátů (SKAS) šesti brněnských vysokých škol.

Podle Ručky studenti v případě ignorace ministerstvem nezůstanou jen u prohlášení, ale v nejbližší době začnou demonstrovat. "Věříme, že vláda vezme protesty akademických obcí vážně, reformní návrhy stáhne a vrátí se k jednacímu stolu se zástupci vysokých škol. V opačném případě jsme připraveni vyjít do ulic," doplnil.

Dokument adresovaný předsedovi vlády Petru Nečasovi (ODS) podepsali šéfové studentských akademických senátů Zdeněk Ručka z Masarykovy univerzity, Hana Landová z Veterinární a farmaceutické univerzity, Hana Hřebačková z Janáčkovy akademie múzických umění, Karel Koranda z Vysokého učení technického, Martin Vokřál z Univerzity obrany a Vojtěch Rada z Mendelovy univerzity.


----------------

Deník Referendum

http://www.denikreferendum.cz/clanek/12401-studenti-brnenskych-vysokych-skol-jednomyslne-odmitli-dobesovu-reformu

Studenti brněnských vysokých škol jednomyslně odmítli Dobešovu reformu

Reprezentanti studentských komor Akademických senátů všech brněnských vysokých škol vyzývají v otevřeném dopise vládu Petra Nečase, aby přepracovala reformy vysokého školství v souladu s připomínkami odborné veřejnosti.

Reprezentanti studentských komor Akademických senátů všech brněnských vysokých škol a Univerzity obrany ve středu podepsali otevřený dopis adresovaný vládě Petra Nečase. Kabinet občanských demokratů, TOP 09 a Věcí veřejných žádají, aby přepracoval reformy vysokého školství v souladu s připomínkami odborné veřejnosti.

„Předkládané věcné záměry jsou pro nás nepřijatelné. Výsledkem přijetí takových zákonů by bylo nejen omezení dobře fungujících demokratických principů uvnitř vysokých škol, ale i poškození dobře fungující terciární vzdělávací sféry s dopady na úroveň svobody a demokracie v České republice," píše se v prohlášení, které podepsali předsedové studentských komor akademických senátů šesti brněnských vysokých škol.

„Zcela mimořádný je už fakt, že se u jednoho stolu sešly desítky studentských senátorů z šesti vysokých škol. K tomu od sametové revoluce patrně nedošlo. A mimořádná je také jednomyslná shoda, s níž jsme přijali výslednou podobu dokumentu,“ uvedl předseda Studentské komory Akademického senátu Masarykovy univerzity Zdeněk Ručka.

Podle Ručky studenti v případě ignorace ministerstvem nezůstanou jen u prohlášení. „Věříme, že vláda vezme protesty akademických obcí vážně, reformní návrhy stáhne a vrátí se k jednacímu stolu se zástupci vysokých škol. V opačném případě jsme připraveni vyjít do ulic,“ doplnil.

Studenti v dopise odmítají zejména posilování rad veřejných vysokých škol na úkor akademických senátů, snižování počtu studentů v akademických senátech a návrh zákona o finanční pomoci studentů. Dokument reprezentuje názory zástupců celkem 65 000 brněnských studentů.

>K reformě vysokého školství se vláda Petra Nečase zavázala ve svém programovém prohlášení. Loni pak ministr školství Josef Dobeš přišel s věcnými záměry zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům, které by měla brzy projednat vláda. První upravuje fungování univerzit a školné, druhý spoření a půjčky na vzdělání.

>Proti oběma zákonům se postavila Česká konference rektorů, Rada vysokých škol, opozice i odbory. Minulý týden pak s ostrou kritikou vystoupila akademická obec Univerzity Karlovy.


----------------

MEDIAFAX.CZ

http://www.mediafax.cz/domaci/3998385-Studenti-vsech-vysokych-skol-v-Brne-odmitli-ministerskou-reformu-univerzit-hrozi-demonstracemi

Studenti všech vysokých škol v Brně odmítli ministerskou reformu univerzit, hrozí demonstracemi

Studenti všech šesti brněnských univerzit jednomyslně odmítli reformu vysokého školství. Pětašedesát tisíc vysokoškoláků zároveň hrozí demonstracemi v ulicích, řekla Mediafaxu mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová s tím, že studentské senáty se na společném postupu dohodly v noci na čtvrtek.

Pane premiére, žádáme vás o vrácení reformy vysokého školství k přepracování v souladu s připomínkami odborné veřejnosti. To vzkazují zástupci všech brněnských studentů vládě a jejímu předsedovi ve společném prohlášení, které na mimořádné schůzi v noci na čtvrtek vypracovali. Odmítají v něm zejména posilování rad veřejných vysokých škol na úkor akademických senátů, snižování počtu studentů v akademických senátech a návrh zákona o finanční pomoci studentů, který je podle nich šitý horkou jehlou. Dokument reprezentuje názory zástupců celkem 65 000 brněnských studentů.

Taková jednota mezi studenty není obvyklá. Vedla k ní vyhrocení situace okolo reformy vysokého školství v uplynulém týdnu. "Zcela mimořádný je už fakt, že se u jednoho stolu sešly desítky studentských senátorů z šesti vysokých škol. K tomu od sametové revoluce patrně nedošlo. A mimořádná je také jednomyslná shoda, s níž jsme přijali výslednou podobu dokumentu," okomentoval výsledek nočního jednání studentských senátorů předseda Studentské komory Akademického senátu Masarykovy univerzity Zdeněk Ručka.

"Předkládané věcné záměry vysokoškolské reformy jsou pro nás nepřijatelné. Výsledkem přijetí takových zákonů by bylo nejen omezení dobře fungujících demokratických principů uvnitř vysokých škol, ale i poškození dobře fungující terciární vzdělávací sféry s dopady na úroveň svobody a demokracie v České republice," píše se v prohlášení, které podepsali předsedové studentských komor akademických senátů (SKAS) šesti brněnských vysokých škol.

Podle Ručky studenti v případě ignorace ministerstvem nezůstanou jen u prohlášení, ale v nejbližší době začnou demonstrovat. "Věříme, že vláda vezme protesty akademických obcí vážně, reformní návrhy stáhne a vrátí se k jednacímu stolu se zástupci vysokých škol. V opačném případě jsme připraveni vyjít do ulic," doplnil.

Dokument adresovaný předsedovi vlády Petru Nečasovi (ODS) podepsali šéfové studentských akademických senátů Zdeněk Ručka z Masarykovy univerzity, Hana Landová z Veterinární a farmaceutické univerzity, Hana Hřebačková z Janáčkovy akademie múzických umění, Karel Koranda z Vysokého učení technického, Martin Vokřál z Univerzity obrany a Vojtěch Rada z Mendelovy univerzity.

Závěry

Jak teda ta česká média dopadla? Blbě! S jistou mírou nadsázky by se dalo říct, že to vypadalo nějak takto: 

papoušci.png

Jen prostým vizuálním přelétnutím horních řádek je každému jasné, že červená a oranžová barva jasně dominují. V některých případech zelená barva - tedy novinářská práce - zcela chybí.  V případě tiskové agentury Mediafax je to v pořádku. Její role je v přetiskování tiskových zpráv. V případě ostatních médií již méně. Česká televize a Deník Referendum z analýzy vychází ještě dobře. K informacím z tiskové zprávy přidávají alespoň kontextové informace a background. Česká televize hojně parafrázuje, tzn. snaží se čtenáři text co nejlépe zpřístupnit (zkušený redaktor je přeci lepší vypravěč než nějaká mediální PR mrdka, co psala tiskovku :) ). To je chvályhodné. Nicméně to jen jako použít rtěnku na ksicht poleptaný kyselinou. Závěr: Česká média jsou papouškující. Přijďte s dobrým tématem, srozumitelně to napište a počítejte média hity. 

Metodologická poznámka

Prezentovaný text má samozřejmě svá metodologická úskalí. Předně jsem nezahrnul všechny výstupy, které byly publikovány. Zejména chybí příklady kvalitně odvedených mnohazdrojových článků na dané téma (existují-li také). Do analýzy také byla zahrnuta některá poněkud obskurní média s nízkou čteností. Zabýval jsem se také jen tištěnými médii, ne rádii, či televizním vysíláním. Text a jeho závěry jsou proto spíš ilustrativní a tvrzení z titulku, že teorie je potvrzena, je nutno brát s metodologickou nadsázkou.

Pavel Šíma +420 721 881 783 pavel@pavelsima.cz Marketingový konzultant