Sex, chlast a protesty proti reformě vysokého školství

Představte si tu situaci. Na stole prázdná flaška vína, vedle vás v posteli polonahá slečna a volá vám kolega studentský senátor, že potřebuje mrknout na tiskovku odmítající reformu vysokého školství. Žádná fikce. Tohle se mi stalo v pátek o půl jedné. Co myslíte, že jsem udělal?

Studuju už šestým rokem. Dvou základních esencí studentského života - sexu a chlastu - jsem za tu dobu viděl kolem sebe spoustu. Ten třetí prvek - nekonformnost hraničící s radikalitou - jsem ale zažil tak leda na studijním pobytu v Bejrútu. (Na své prní pálení izraelské vlajky nikdy nezapomenu.) Čeští studenti se zmůžou tak maximálně na listopadový průvod s lampionama. Nebo ne? Zdá se, že za poslední týden se něco zvrhlo.

1.JPG
2.JPG
3.JPG

Znění věcného záměru zákona o vysokých školách se k nám jako ke studentské komoře poprvé dostalo už nědky na jaře. Diskutovat s námi tehdy přijel i náměstek z ministerstva, někdejší kancléř MU a ještě předtím můj učitel na politologii Jiří Nantl. Od počátku spousta lidí nesouhlasila se spoustou věcí. Problém byl také v tom, že spousta věcí v dokumentu byla napsaných dost vágně, a kdekdo se obával, co se nakonec octne v paragrafovaném znění. Rada vysokých škol, Čeká konference rektorů a senáty jednotlivých vysokých škol zasílaly nicméně na ministerstvo své připomínky. Většina z nich shledávala minimálně několik bodů reformy za naprosto neprůchozí. A tak se připomínkovalo jako o život. Ministerstvo na to ale moc nedbalo. Tak to šlo měsíce. Celou tu dobu neměl ještě běžný student o reformě ani ponětí.

Situace se začala vyhrocovat v listopadu a prosinci loňského roku. Česká konference rektorů vydala poměrně ostré stanovisko. Přidaly se některé senáty. Na agendě jsme to měli i my na MU. Jako studentská komora jsme zformovali stanovisko a po drobném bojijsme přesvědčili i učitelskou komoru, abychom jej odhlasovali a přijali za celý senát. Na konci listopadu taky Rada vysokých škol nařkla ministerstvo z nezákonného postupu.Studenti ale pořád vnímali maximálně drobné mediální čeření vody.

Teprve v druhé polovině ledna studenti v Praze začali vyhazovat z oken melouny a dělat jiná mediálně přitažlivá alotria. A Brno nezůstalo pozadu. Než jsem se nadál, začali mí dva spolubydlící organizovat brněnskou protestní vlnu. Před týdnem založili uzavřenou Facebookovou skupinu "Mobilizace proti reformě zákonu o VŠ + finanční pomoci na MU". V současné chvíli má 218 členů. Zároveň se začali scházet se studentstvem ostatních vysokých škol a dostali se přitom i do poměrně bizarních střetů s radikálním antikapitalistickým křídlem. Diskutovalo se a bojovalo v podstatě o to, jak bude vystupovat iniciativa Brno za svobodné vysoké školy. No ale za pár dnů to dotáhli až do MF Dnes. Jsou šikovní.

402530_3146234382962_1478105313_33121916_1365933884_n.jpg

Posledních pár dní už to všechno ani nestíhám sledovat. V pátek vyhrocené situace donutila i našeho zdrženlivého rektora vydat (zdrženlivé) prohlášení. V sobotu ráno vydáváme tiskovku za naši studentskou komoru (rozuzlení otázky z perexu :) ). V pondělí předsedové senátů odkráčí ze schůzky s ministrem. V úterý se s ním schází rektoři, načež se mi večer scházíme s naším rektorem, který nás informuje, že ministr přeci jen trochu dostal rozum a z některých bodů budou vyjednávači ochotni slevit. Nyní už ale nemáme oficiální možnost návrh připomínkovat.

Studenti se s tím ale nehodlají spokojit. Ve středu se schází zástupci všech brněnských studentských komor a podepisují společné prohlášení adresované vládě a premiérovi. Na můj vkus se u toho ale moc usmívají.

P1060267.JPG

Tak jsem k tomu napsal tiskovku a čekám, jestli se studenti stanou plnými studenty, co vedle sexu a chlastu taky dělají rozruch ve společnosti.

Jo a kdyby někoho zajímalo, o čem to celé vlastně je, tady je aktuální verze věcného záměru.

UPDATE: Právě mě spolubydla a jeden z organizátorů protestů svolaných na 1.2. zkásl o kilo. Prej na tisk letáků. Vlna už se valí...

Pavel Šíma +420 721 881 783 pavel@pavelsima.cz Marketingový konzultant